2 Haz 2011

BU GECE; AFF'A VESİLE GECELERDEN REGAİP KANDİLİ: MÜBAREK OLSUN...


Bütün İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek üç aylar; bu gece idrak edilecek olan Regaip Kandili ile taçlanacak.


 Bu gece idrak edilecek olan Regaip Kandili ile mübarek üç aylar taçlanacak. Bütün İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek üç aylar yarın başlıyor.


Af ve mağfiretin müjdecisi Regaip Kandili bizlere, hayatın sonsuzluk okyanusunda buluşmak üzere akıp gittiğini, geride sadece ve sadece Allah'ın rızasına uygun olarak yapılan güzel amellerin kalacağını bir kez daha hatırlatacak.



Üç aylar olarak nitelendirilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının, kalplerin ve gönüllerin manevi doyum mevsimi olan üç aylar, yarın (03 Haziran 2011 Cuma = 01 Recep 1432 Cuma) başlıyor.


Bu özel aylar ve bu ayların içinde barındırdığı mübarek gün ve geceler; bizlere, hızla geçen zamanın değerini idrak etmenin, durup düşünmenin, hayatın yoğun koşuşturması ve temposu içinde kendimize dönüp, gönül âlemine nazar kılmanın ve içe doğru bir yolculuk yapmanın imkânlarını sunar.



Ayrıca Yüce Allah'a gönülden yalvararak, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi tövbeyle arındırma, kendimizi bulma ve bilme, nefsin bitmek bilmeyen arzu ve ihtiraslarına dur deme ve onlardan uzaklaşma imkânını bahşeder.



Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.), bu Recep ve Şaban ayı süresince;


"Allahümme bariklena fi Recebe ve Şaban ve belliğna Ramazan"


(Allah'ım bizi Recep ve Şaban'ını mübarek kıl ve bizi Ramazan'ına ulaştır.)


şeklinde dua ederlerdi.



Regaib Kandili vesilesiyle Diyanet İşleri (D.İ.B.) Başkanı Görmez, bir mesaj yayınladı



Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez; bu gece idrak edilecek olan Regaib Kandili için bir mesaj yayınladı. Başkan Görmez, Ramazan ayının müjdecisi olan Regaib Kandili’nin bütün Müslümanlara ve insanlığa huzur ve bereket getirmesini diledi.


Başkan Görmez; mesajında şu ifadelere yer verdi;


“Regaib, diğer bazı kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış bir gecenin sene-i devriyesi değildir. Regaib, geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gecedir.


Bugün insanoğlunun en büyük sorunlarından birisi hiçbir arzusuna gem vuramaması, isteklerini dizginleyememesi, tutkularını terbiye edememesi, güç, servet, şehvet tutkusunu frenleyememesi, kısaca rağbetini, içten isteğini, regaibini Rabbine yöneltememesidir.


İşte Regaib kandili, bitmeyen arzularımızın, tükenmek bilmeyen isteklerimizin, bizi esir alan aşırı tutkularımızın ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için Rabbimizin her yıl bize lütfettiği mübarek bir gecedir.


Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de İnşirah Suresinin son ayetinde şöyle buyrulmuştur:


“Rağbetiniz, sadece Rabbinize olsun” (İnşirah 8).


Sure, bir bütün olarak ele alındığında Yüce Rabbimizin, kalbimizin inşirahı, yüreklerimizin huzuru, kalbimizin neşe ve sevinci için arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, kısacası rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, regaibimizi Rabbimize yöneltmemizi, tüm işlerimizi Rabbimizin rızasına uygun hale getirmemizi emrettiğini görürüz. Dahası aynı surede bellerimizi büken günahlarımızdan, hata ve kusurlarımızdan, sinelerimizin ağır yüklerinden kurtulmak, şanımızı yüceltmek, güçlükleri yenmek ve işlerimizi kolay kılmak için rağbetimizin daima Rabbimize yönelik olması istenmiştir.


İlahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu mübarek gün ve gecelerde kendimizi bu açılardan sorgulamaya ve Yüce Dinimiz İslâm’ın manevi ikliminde gönül huzuru, istikamet ve öz güven kazanmaya, ihtiraslarımızı dizginleyip menfaat ve çekişmelerden uzak kalmaya ihtiyacımız daha da artmaktadır. Öyleyse bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, aramızdaki çekişmeleri ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bir tarafa bırakıp, Yüce Dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.


Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.), bu geceye ulaştığında:


“Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur” diye dua etmiştir.


Biz de aynı duayı bütün İslâm âlemi için tekrar ederek:


“Allah’ım! Dünya’da yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimiz için Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve Ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle” diye dua etmeliyiz.


Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere yurtdışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızla birlikte bütün İslâm âleminin mübarek Regaib Kandilini tebrik ediyor; bu gecenin, özellikle insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör ve şiddetin, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakması için rağbetlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yönelik olmasını, bu gecede yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum."

Saygıdeğer tüm izleyicilerimizin üç aylarını ve Regaib Kandili'ni tebrik ederiz.


Haber:Trabzon Haber Ajansı-02 Haziran 2011 Perşembe