13 Tem 2011

CIA'NIN GİZLİ BİR HAPİSHANESİ DAHA ORTAYA ÇIKTI


CIA'nın, Somali'de ''terörle mücadele'' amacıyla gizli bir tesis kullandığı ve Mogadişu'da yine gizli bir hapishane oluşturduğu ortaya çıktı.


HABER: TİMETURKAmerikan The Nation Dergisi, CIA'nın, Hint Okyanusu kıyısında, içine kapalı bir toplumu andıran ve büyük koruma duvarlarının ardına gizlenmiş 10 kadar binadan oluşan "büyük bir kapalı kompleks"e sahip olduğunu yazdı.

Bu kompleksin, kendi havaalanı olduğu ve Somalili askerlerce korunduğu, ancak girişlerin Amerikan askerleri tarafından kontrol edildiği belirtildi.

Dergi, CIA'nın, bölgede El Kaide'ye bağlı Eşşebap örgütüne karşı "gizli saldırılar düzenleyebilecek ve 'muharebe' operasyonlarında hedef gözetebilecek yetenekte olacak yerli bir saldırı gücü" oluşturmaya çalıştığını bildirdi.

Haberde, CIA'nın ayrıca, Somali istihbarat servisinin merkezinde yer altında gizli bir hapishane oluşturduğunu, burada Eşşebap üyesi olduğundan şüphelenilen veya bu örgütle bağlantısı olduğu düşünülen kişilerin tutulduğunu belirtti.

Bu kişilerden bazılarının Kenya veya başka yerlerde yakalandığını yazan dergi, hapishanenin resmen Somali istihbarat servisinin yetkisi altında olduğunu, ancak personel ücretleri ödemelerinin ve sorgulamaların CIA ajanları tarafından yapıldığını belirtti.

AFP’nin haberine göre Amerikan istihbaratına yakın bir yetkili ise derginin iddialarını reddetti ve CIA'nın Somali'de sahibi olduğu veya yönettiği hiçbir hapishane bulunmadığını ve buralarda sorgulamalar yapmadığını savundu.

Ancak yetkili, CIA'nın, ülkede sadece "çok nadir durumlarda" Somalili ajanların sorgulamalarına katıldığını belirtti.

ANF

www.timeturk.com - 13 Temmuz 2011 Çarşamba - 16:40