5 Tem 2011

25. DÖNEM TBMM BAŞKANLIĞINA CEMİL ÇİÇEK SEÇİLDİ


Ankara AK Parti milletvekili Cemil Çiçek, bugün TBMM'de yapılan üçüncü tur oylamada 322 oy alarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni ve 25. başkanı seçildi.


Yeni Meclis Başkanı için oylamalar gizli olarak yapıldı.

1.tur oylamaya 376 milletvekili katıldı. Adaylardan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 302, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 50, AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal ise 23 oy aldı; 1 oy da geçersiz sayıldı.

Sonuçların açıklanmasının ardından AK Parti'li Zelkif Kazdal, adaylıktan çekildi. Oktay Ekşi birleşime bir süre ara verdi.

Hiçbir aday birinci oylamada seçilme yeterliliği olan 367 milletvekilinin oyunu alamadığı için 2. oylamaya geçildi.

Yapılan ikinci tur oylamaya 376 milletvekili katıldı. Adaylardan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 322, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 52 oy aldı; 2 oy ise geçersiz sayıldı.

Adaylardan hiçbiri bu turda da 367 oyu alamadığı için 3. oylamaya geçildi.

322 OYLA BAŞKAN SEÇİLDİ

Seçimin üçüncü turunda katılan 375 milletvekilinden 322'sinin oyunu alan Cemil Çiçek, TBMM Başkanı seçildi.

Adaylardan MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay'ın 50 oy aldığı bu turda 3 oy da geçersiz sayıldı.


YENİ BAŞKANIN İLK MESAJI

Oktay Ekşi, TBMM Başkanlığı'na seçilen Cemil Çiçek'i kutlayarak, teşekkür konuşması için kürsüye davet etti.

Milletvekillerine seslenen Çiçek, yeni yasama döneminin başarılarla dolu yeni bir dönem olmasını temenni etti.

Bir siyaset adamı ve bir fani için son derece şerefli bir görev olan yüce Meclis'in başkanlığına kendisini seçmelerinden ötürü milletvekillerine şükranlarını sunan Çiçek,

''Bu benim için çok büyük bir mazhariyettir ve o derece de mesuliyetli bir görevdir. Bütün gücümle güveninize ve teveccühünüze layık olmaya çalışacağım. Allah beni size ve yüce milletimize mahcup etmesin'' ifadesini kullandı.

‘KAHRAMAN MECLİS’

Çiçeği burnunda başkan Çiçek, şöyle devam etti:

''Hepimiz biliyoruz ki, bu Meclis büyük bir meclistir. Çünkü büyük milletimizin meclisidir. Bu Meclis, Gazi Meclis'tir ve bu sıfatı fazlasıyla hak eden dünyadaki tek meclistir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hepsini rahmetle ve şükranla andığımız ilk Meclis'te görev yapanlar bir taraftan istiklal mücadelesini yürütmüş, Polatlı'dan top seslerinin geldiği o sıkıntılı anlarda bile çalışmalarını sürdürmüş, inisiyatifi elden bırakmamış, bir taraftan bize o büyük zaferi armağan etmenin gereklerini yerine getirirken öbür taraftan da milletimizin her türlü meselesini o şartlar altında o yüce Meclis'te konuşmuşlardır.

Dolayısıyla, o Meclis'in üyeleri azmin, inancın, kararlılığın en kahramanca örneklerini vermişlerdir. O nedenle bu Meclis kahraman bir meclistir, kahramanların görev yaptığı bir meclistir. En zor günlerde bile milletimizin ümit kaynağı, güç kaynağı olmuştur, bugün de öyle olmalıdır.”

‘VURUŞMANIN DEĞİL, KONUŞMANIN MERKEZİ’

“Yine bugün de bu Meclis milletimizin iradesinin tecelli ettiği kutsal bir mekân, sorunların çözümü için ümit bağladığı yüce bir kurumdur. Devletimizin teminatı, demokrasinin kalbidir.

Şimdi bize düşen en öncelikli görev bu kahramanlara layık olmaktır, Meclis'in itibarını en yukarıda tutmaktır, bu kutsal mekânı çatışmanın merkezi değil, çalışmanın ve çözümlerin merkezi yapmaktır, vuruşmanın değil uygarca konuşmanın ve tartışmanın merkezi yapmaktır. Çünkü yapacak çok işimiz var. Kat etmemiz gereken çok mesafe var, çözüme kavuşturmamız gereken çok sorunlarımız var. Faydasız, sonuçsuz tartışmalarla tükettiğimiz zamanın en değerli kayıplarımız olduğunu hiçbirimizin unutmaması gerekir. Çok sayıda sorunumuz var. Bunların başında yeni bir anayasa sorunumuz var. Yaşadığımız her türlü sıkıntının temelinde bu anayasanın olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekir.

O nedenle 24. Dönem milletvekilleri olarak milletimize insan hakları ve özgürlükler açısından çağdaş değerler içeren yepyeni anayasayı armağan etmek hem hepimizin taahhüdüdür, hem de bu dönem milletvekilleri olarak milletimize borcumuzdur'' dedi.

Cemil Çiçek, milletvekillerinin, bu sorunu çözmek için Anayasa'nın amir hükümlerini kısa sürede yerine getirerek, Meclis'i tam anlamıyla çalışabilir bir noktaya taşımaları gerektiğini söyledi.

KÜRT SORUNU !

Kürt sorunu ve terör sorununun ülkenin önemli sorunlarından olduğunu belirten Çiçek, siyaset hukukunun bu manada yeniden tanziminin, Meclis'in öncelikli görevleri arasında olduğunu kaydetti.

‘YUMRUK DEĞİL, EL SIKARAK’

AB ve Kıbrıs sorunu ile bölgede cereyan eden yıkıcı sorunların herkesin birlikte çalışmasını zaruri kıldığını anlatan Çiçek, şöyle konuştu:

''Bu sorunları biz çözeceğiz, birlikte çözeceğiz ve çözmeliyiz. Aynen çağdaş ve ileri demokrasilerde uygar toplumlarda olduğu gibi Parlamento'yu sorunun parçası, hatta sorunun kaynağı yapmadan çözümün parçası, çözümün en meşru zemini ve adresi haline getireceğiz. Bu, elimizdedir ve mümkündür.

Sorunları soğuk savaş dönemlerinden kalan bir alışkanlıkla yumruk sıkarak değil, birbirimizin elini sıkarak çözebiliriz. Böyle bir siyaset dönemini başlatabiliriz. Milletimizin beklentisi budur. Adres de burasıdır.''

Çiçek, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Meclis'te başkanlık yapmış, üye olarak bulunmuş bütün devlet ve siyaset adamlarının ölenlerine rahmet, hayatta kalanlarına sağlık ve esenlik diledi.

Çiçek, ''Allah milletimizin ve hepimizin yardımcısı olsun'' diyerek, konuşmasını tamamladı.

CHP VE MHP’DEN ALKIŞ

Cemil Çiçek, konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile iktidar ve muhalefet sıralarının ön bölümünde bulunan milletvekillerinin ellerini sıktı.

Bugün yapılan oylamada üçüncü turda 322 oy alan Ak Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek; TBMM'nin yeni ve 25. başkanı seçildi.


CEMİL ÇİÇEK KİMDİR?

Cemil Çiçek 1946 yılında Yozgat'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Çiçek, Anavatan Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.


1984 yerel seçimlerinde ANAP'ın adayı olarak Yozgat Belediye Başkanı seçildi. İkinci Özal iktidarlarında Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Yıldırım Akbulut ve 2. Mesut Yılmaz hükümetlerinde ise Diyanet’ten Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Çiçek, ANAP’tan istifa ederek. Fazilet Partisi’nde katıldı.

Fazilet Parti’nin kapatılması üzerine bağımsız kalan Çiçek, Ak Parti kuruluşunda yer almadı. 3 Kasım seçimlerinden önce Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katılarak Ankara’dan aday oldu.

Halen Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığındaki 60. Hükümette Başbakan yardımcısı olan Cemil Çiçek, 59. Hükümette de Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev yapmıştı.

Çiçek; 18. Dönem'de Yozgat, 20. Dönem, 21. Dönem, 22. Dönem, 23. Dönem, 24. Dönem'de Ankara milletvekilliği ve Devlet Bakanlığı yapmıştı.


3 Kasım 2002'de yapılan milletvekili seçimlerinde tekrar milletvekili seçilen Çiçek, Abdullah Gül ve 1. Erdoğan Hükümetlerinde Adalet Bakanı olarak görev yaptı. Daha sonra Başbakan Yardımcılığı’na atanan Çiçek 59 ve 60. hükümetlerin sözcülüğünü de yaptı.

İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen Çiçek, 3 çocuk babasıdır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLARI


TBMM’ nin ilk Başkanı Mustafa Kemal ATATÜRK'ten bu yana görev yapan başkanlar arasında en uzun süre görevde kalan Abdülhalik Renda oldu. 1935’te başkan seçilen Renda, 1946’ya kadar kesintisiz yeniden seçilerek 11 yıl görev yaptı.

En kısa süre görev yapan TBMM Başkanı ise 2 ay 1 haftalık görevi ile Sezgin oldu.

Şimdiye kadar görev TBMM Başkanları:

Mustafa Kemal Paşa (Ankara),
Ali Fethi OKYAR (İstanbul),
Kazım ÖZALP (Balıkesir),
M. Abdülhalik RENDA (Çankırı),
Kazım KARABEKİR (İstanbul),
Ali Fuat CEBESOY (Konya),
M.Şükrü SARACOĞLU (İstanbul),
Refik KORALTAN (İçel),
Fuat SİRMEN (İstanbul),
Ferruh BOZBEYLİ (İstanbul),
Sabit Osman AVCI (Artvin),
Kemal GÜVEN (Kars),
Cahit KARAKAŞ (Zonguldak),
Necmettin KARADUMAN (Trabzon),
Yıldırım AKBULUT (Erzincan),
İsmet Kaya ERDEM (İzmir),
Hüsamettin CİNDORUK (Eskişehir),
İsmet SEZGİN (Aydın),
Mustafa KALEMLİ (Kütahya),
Hikmet ÇETİN (Gaziantep),
Ömer İZGİ (Konya),
Bülent ARINÇ (Manisa),
Köksal TOPTAN (Zonguldak),
Mehmet Ali ŞAHİN (Antalya)
Cemil Çiçek (Ankara)

Y. Kaynaklar: www.ntvmsnbc.com, www.timeturk.com - 04 Temmuz 2011 Pazartesi

Hiç yorum yok: