13 Ağu 2011

OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ’Nİ ZİYARET


İLESAM ve Dünya Yaşlılık Derneği Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği’ni Ziyaret Etti.

 
İLESAM ve Dünya Yaşlılık Derneği Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği’ni Ziyaret Etti.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve Dünya Yaşlılık Derneği Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği’ni ziyaret etti.

 
“Marifet iltifata tabidir” görüşüyle ülkemizde ve dünyada hızla artan yaşlı nüfusa dikkat çekmek ve toplumumuzu bugünlere ulaştıran büyüklerimize olan bağlılık duygularımızı perçinlemek amaçlı Dünya Yaşlılar günü olan 1 Ekim 2011 Cumartesi günü Uluslararası bir ödül töreni düzenleyecek olan İLESAM ve Dünya Yaşlılık Derneği, bu konudaki çalışmalarına ziyaretlerle devam ediyor.

Bu kapsamda 12 Ağustos 2011 Cuma günü Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği’ni ziyaret eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar “yaşlanmanın doğumla başladığını ve yaşlılarımız kadar kimsesiz çocuklarımız ve engelli vatandaşlarımız konusunda da her zaman duyarlı olduklarını; her fırsatta onları ziyaret edip faaliyetlerinde engelli vatandaşlarımızı düşündüklerini” söylediler.

Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği’ni ziyarete İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Kamile Esen ve Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar, İlesam Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi İlter Yeşilay ve İlesam üyesi Belgin Turan Satıcı katıldı. Ziyarette Çayyolu Platformu Başkanı İlhan Tezel, Çayyolu Platformu Başkan Yardımları Nuray Yerlitaş ve Nursel Gündüz ile de bir araya gelindi ve Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Yıldırım Yılmazoğlu’ndan dernek faaliyetleri konusunda bilgi alınarak, engelli vatandaşlarımız için kurulan Tekstil atölyesi ziyaret edildi.

 
Engelli vatandaşlarımız, çalışmaları ve projeleri konusunda Yılmazoğlu,

“Engelliler toplumda engellerle karşı karşıya kalıyor. Türkiye yaklaşık 4.5 milyon ortopedik engelli bulunuyor. Mimari yapıların engellilere göre düzenlenmemesinden dolayı kaldırımlarda, alışveriş merkezlerinde, binalarda kısacası her yerde önümüze engeller çıkıyor. Engelli arkadaşlarımız en rahat tekstil atölyelerinde çalışabilirler diye düşündük. Teknoloji çok ilerledi, makineler artık el ile kontrol edilebiliyor ve engelli arkadaşlarımız belirli bir eğitimden geçirilerek burada üretime geçtiler. Türkiye’nin her yerinde bu ve benzeri kompleksler kurulabilir” dedi.

Daha sonra hep beraber 24 yataklı, bakıma muhtaç ve kalacak yeri olmayan engelli vatandaşlarımız için yapımı devam eden misafirhane gezildi.


İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Kamile Esen ve Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar yaptıkları ortak açıklamada,

“21. yüzyılda olmamız dolayısıyla alanlarında isim yapmış, çalışmalarıyla takdir toplayan siyasetten-kültüre, spordan-medyaya ve edebiyata dair Uluslararası bir törenle 1 Ekim 2011 Cumartesi günü saat 19.30’da ACity AVM salonunda 21 kişiye “ZAMANI TERSİNE KURANLAR” ödülü verileceklerini ve ödüle lâyık görülenlerin isimlerinin Eylül ayı içinde basın duyurusu ile ilân edileceğini, yaşlılarımız kadar kimsesiz çocuklarımız ve engelli vatandaşlarımız içinde proje hazırladıklarını ve önümüzdeki günlerde bu projeleri birer birer hayata geçireceklerini” ifade ettiler.

13.08.2011