1 Eki 2011

RUSYA İLE DOĞALGAZ ANLAŞMASI FESHEDİLDİ


Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın doğalgazda istenilen indirimi yapmadığı gerekçesiyle süresi Aralık 2011 de dolacak olan anlaşmanın tek taraflı olarak bitirildiğini açıkladı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Batı Hattı kontratının, istenilen indirim oranlarının oluşmaması nedeniyle sonlandırıldığını açıkladı.

Enerji Bakanı Yıldız yaptığı açıklamada "Rusya ile doğalgaz alımı kontratı iptal kararı aldık, indirim yapmadılar anlaşmayı bitirdik" dedi.

Rusya ile 1986 yılında yapılan ilk doğalgaz alımı anlaşması bu yılın aralık ayında sona eriyor. Aralık 2011'de süresi dolacak Doğalgaz Anlaşmasının yenilenmesi indirime bağlıydı. Geçtiğimiz gün, Ruslara doğalgaz için son teklifi sunduklarını söyleyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Teklifimiz kabul edilmezse anlaşma yenilenmeyecek" demişti.

Yıldız, TBMM'de gazetecilerin doğalgaz zammına ilişkin sorularını cevapladı.

''Rusya ile ilgili açıklamasının'' hatırlatılması üzerine Yıldız, Rusya'dan alınan ve Trakya'dan gelen ''Batı Hattı'' olarak isimlendirilen kontratın, dün Botaş'ın yazdığı yazıyla ''istenilen indirim oranlarının oluşmaması'' nedeniyle sonlandırılması iradesinin ortaya konulduğunu açıkladı. Yıldız, şöyle devam etti:

''Çokça soruluyor 'Rusya ile ilişkilerde sorun doğurur mu?' diye. Rusya bizim stratejik işbirliği yaptığımız son derece önemli, bir kaç kontrata dayanarak ilişkilerimizin bozulamayacağı kadar sağlam ve güçlü ilişkilerimizin olduğu bir ülkedir. O yüzden bu tür kontratların sonlandırılmış olması gaz girişinin sonlandırılmış olması anlamını taşımıyor.''

Ajanslar - 01 Ekim 2011