3 Eki 2011

AYASOFYA CAMİİ’NİN İBADETE AÇILMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI


"Ayasofya Camii'nin ibadete kapatılması, insan hakkı ihlali değil midir?"

Büyük Türk Milleti de soruyor: “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Akdamar kilisesinde, Sümela manastırı ve Tarsus'taki tarihi kiliselerde ibadet yapılmasına izin veren yasal düzenlemeler yaparken Müslümanların Ayasofya Camilerinde ibadetine izin verilmemesi bir insan hakkı ihlali değil midir?"
 
Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şubesi üyeleri ve kendilerini "Ayasofya Gönüllüleri" olarak adlandıran yaklaşık 300 kişilik grup, dün Sultanahmet Meydanı'nda toplandı.
 
"ZİNCİRLER KIRILSIN AYASOFYA AÇILSIN"
 
İlk olarak Kuran'ı Kerim okuyan grup daha sonra;
 
"Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın", "Biz biz biz Fatih'in nesliyiz", "Hükümet uyuma mirasına sahip çık" şeklinde slogan attı.
 
Grup, "Ayasofya’m Fatih'in yok torunları burada", "Zincirlerle zihniyet kırılsın Ayasofya Cami açılsın" ve "Temeli 1453 olmayanın hedefi 2023 olsa ne yazar" yazılı dövizler de açtı.
 
Saadet Partisi eski başkanı Necmettin Erbakan'ın fotoğraflarını taşıyıp "Mücahit Erbakan" sloganı da atan grup, temsili olarak canlandırılan Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'ya girememesini içeren bir tiyatro gösterisi de sundu.
 
Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Serhat Akçay, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:
 
AYASOFYA İBADETE AÇILSIN
 
"Bugün camiler haftası kutlanırken Ayasofya Camimiz üzgündür, gözü yaşlıdır. Zira hala ibadete açılmamıştır. Bu nedenle bizlere önemli bir görev düşmektedir. O da lanetin üzerimizden kalkması için Ayasofya Camii'nin ibadete açılması adına gayret gösterilmesi ve bu amaçla faaliyetlerinin desteklenmesidir.
 
Fatih Sultan Mehmet, fethin sembolü olan Ayasofya'nın kıyamete kadar cami olarak kalmasını bütün insanlığa emanet ve vasiyet etmiştir. Bu ülkeyi bize vatan yapan cihan padişahı Fatih'in emanetinin bugün kilitli ve zincire vurulmuş olması bizleri derinden yaralamaktadır.

Ayasofya'nın en kısa sürede cami olarak ibadete açılmasını istiyoruz.
 
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Akdamar kilisesinde, Sümela manastırı ve Tarsus'taki tarihi kiliselerde ibadet yapılmasına izin veren yasal düzenlemeler yaparken Müslümanların Ayasofya'da ibadetine izin verilmemesi bir insan hakkı ihlali değil midir?"
 
Grup açıklamanın ardından tekbir getirerek dağıldı.
 
Ajanslar - 02.10.2011 Pazar
 
FOTOĞRAFLAR: Muhammet YAVRUOĞLU (Arşiv)